📚 سلوک عاشورایی - منزل اول: تعاون و همیاری

🔖 ناشر:مصابیح الهدی

🖋نویسنده:مجتبی تهرانی

🖇معرفی
عظمت قیام انسان ساز حضرت سیّدالشّهداء سبب شده است که نتوان تنها یک هدف برای آن در نظر گرفت یا تنها از یک بُعد و زاویه به آن نگاه کرد.
بر این مبنا، حضرت استاد تلاش کرده اند با مروری بر کلمات و جملات امام حسین(علیه السلام) در طول این حرکت، از مدینه تا کربلا، چارچوبی از اهداف و ابعاد این قیام ارائه کرده و ساختار بحث را با تکیه بر منابع و معارف غنیّ اسلامی، نظیر قرآن کریم و روایات اهل بیت(علیهم السلام) تکمیل نمایند تا مُراد از هر بُعد و هدفی که حضرت سیّد الشّهداء مطرح کرده اند، به درستی روشن شود.
در حقیقت، شیوه ی علمی مباحث استاد، نوعی «تفسیر روایت به آیات و روایات» است. در این شیوه، جملات کلیدی امام حسین(علیه السلام) مبنای «تئوری پردازی علمی» قرار گرفته و سپس به کمک آیاتی از قرآن کریم و سایر روایات اهل بیت(علیهم السلام) تبیین می شود. جاذبه و زیبایی این تفسیر در این است که مخاطب، در خلال این مباحث ضمن دست یابی به فهمی عمیق تر و دقیق تر از کلمات و جملات حضرت، متوجه می شود که هر یک از اهداف قیام عاشوراء را می توان از ابعاد گوناگونِ فقهی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و عرفانی مورد بررسی قرار داد.
مؤسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی(دام ظلّه العالی) دوره های این مباحث را که تا کنون درباره «تحلیل قیام عاشوراء» توسّط استاد مورد بررسی قرار گرفته است چاپ می کند.
گزیده
دستگیری ونجات گمراهان کار حسین (ع) است. این تعبیر زیبایی که ظاهرا از پیامبر اکرم (ص) است که «ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة» چقدر زیبا است! سفینه نجات به تعبیر ساده، آن قایقی است که غریق را نجات می دهد. یک وقت هست که «ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة» چقدر زیبااست! سفینه نجات به تعبیر ساده، آن قایقی است که غریق را نجات می دهد. یک وقت هست که در دریا افتاده ای و خودت به چیزی متمسک می شوی و بیرون می آیی؛ اما یک وقت هست که کسی دستت را می گیرد و بیرون می کشد؛ این «قایق نجات» است. یعنی کسانی را که دارند غرق می شوند و از وادی انسانیت و الهیت خارج می شوند، دست هایشان را می گیرد و بیرون می کشد. قایق نجات کارش همین است دیگر! یعنی نمی گوید دستت را به من بده، بلکه خودش دست غریق را می گیرد و از ورطه هلاکت بیرون می کشد.