نتایج تحقیقات جدید نشان داد،

مطالعه کتاب بر بهداشت روان افراد تأثیر مستقیم دارد و به افزایش بهره هوشی افراد منجر می‌شود

یک روانشناس، با تأکید بر ضرورت اهمیت کتابخوانی در سلامت روان و کاهش افسردگی و اضطراب گفت: نتایج تحقیقات حاکی از آن است که مطالعه کتاب بر بهداشت روان افراد تأثیر مستقیم دارد و هرچه مطالعه بیشتر باشد، بیماری‌های روانی مثل افسردگی و اضطراب کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران به نقل از خبرگزاری مهر، «نصیره مقدم‌فر»، اظهار کرد: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، کتابخوانی یکی از بهترین راه‌ها برای غلبه بر اضطراب و افسردگی است و می‌تواند آرامش انسان را افزایش دهد، به‌ویژه در شرایط سخت کرونایی در کنار ورزش کردن، ذهن آگاهی و هر فعالیت آرامش‌بخشی، کتابخوانی نیز در افزایش تاب‌آوری می‌تواند مفید واقع شود.

وی ادامه داد: مطالعه کتاب موجب بهبود عملکرد مغز و تقویت تفکر می‌شود، در واقع تغییرات عصبی و افزایش اتصالات مغزی را ایجاد و به افزایش بهره هوشی افراد منجر می‌شود.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره افزود: یکی از روش‌هایی که برای درمان اختلالات بی‌خوابی توصیه می‌شود خواندن کتاب پیش از خواب به جای استفاده از تلفن همراه است، چون نور تلفن همراه پیام بیداری را به مغز می‌دهد در عوض کتاب خواندن در نور کم، پیام به خواب رفتن را به مغز ارسال می‌کند.

مقدم‌فر خاطرنشان کرد: کتابخوانی همچنین در بحث روابط و سازگاری فردی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد. افراد کتابخوان ارتباطات بهتری می‌توانند برقرار کنند، چون درک بهتری از خود و دیگران خواهند داشت و در نتیجه سطح همدلی آن‌ها نیز بالاتر و اشتیاق بیشتری برای مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی از خود نشان می‌دهند.

وی افزود: مورد دیگر از تأثیرات کتابخوانی، تقویت یادگیری در کودکان است. کودکانی که پیش از رفتن به مدرسه علاقه‌مند  مطالعه کتاب هستند در مدرسه نیز یادگیری بهتری در تمام دروس نسبت به سایر کودکان خواهند داشت و درک مطلب و سرعت خواندن در آن‌ها بالاتر خواهد رفت.

این روانشناس تصریح کرد: با توجه به فواید گسترده کتابخوانی و پایین بودن سرانه کتاب خوانی در کشور ما به نظر می‌رسد نیازمند اقدامات بیشتری برای فرهنگ‌سازی و سوق دادن مردم به این سمت و سو هستیم.

مقدم‌فر یادآور شد: اگر بتوانیم مطالعه را در جامعه به صورت یک عادت در آوریم، دیگر ارتباط با جهان دانش و آگاهی سخت و ممتنع نخواهد بود و بدون هیچ زحمت و مرارتی خواهیم توانست از راه مطالعه درک و اندیشه خود را نسبت به جهان هستی رشد و تعالی ببخشیم.

انتهای پیام