• دومین مسابقه کتابخوانی هشت بهشت « جنایات و مکافات»

  دانشجوی گرامی به اولین مرحله از دومین دوره مسابقات کتابخوانی هشت بهشت خوش آمدید! «لطفا قبل از شرکت در آزمون با شرکت در نظرسنجی، ما را در بهبود مسابقات هشت بهشت یاری نمایید.» آزمون در روز 4 تیر ماه از ساعت 9 صبح الی 24 در دسترس خواهد بود. و هر دانشجو صرفا یک…
 • مسابقه کتابخوانی دانشجویی «هشت بهشت» 4 تیرماه برگزار می‌شود

  مسابقه کتابخوانی دانشجویی «هشت بهشت» 4 تیرماه برگزار می‌شود جمعه 4 تیرماه 1400 از ساعت 9 تا 24 دانشجویان سراسر کشور می‌توانند به صورت مجازی در آزمون مسابقه کتابخوانی دانشجویی «هشت بهشت» با موضوع کتاب جنایت و مکافات شرکت کنند. به گزارش معاونت فرهنگی سازمان…
 • 28 خرداد، آخرین مهلت دانشجویان برای شرکت در مسابقه سیزده

  28 خرداد، آخرین مهلت دانشجویان برای شرکت در مسابقه سیزده دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور فقط تا پایان 28 خرداد ماه 1400 فرصت دارند تا یک پرسش را از رئیس‌جمهور منتخب در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و…
 • مسابقه سیزده؛

   سیزده دانشجو و سیزده پرسش از رئیس جمهور سیزدهم! مسابقه ویژه سیزده سوال از رئیس جمهور سیزدهم ویژه دانشجویان سراسر کشور برگزار می شود. جهت شرکت در مسابقه سوالات خود را در زمینه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی،... از طریق لینک زیر ارسال نمایید. سیزده پرسش…
 • مسابقه کتابخوانی «نا» برگزیدگانش را شناخت

  مسابقه کتابخوانی «نا» برگزیدگانش را شناختدر نخستین آزمون دومین سال برگزاری مجموعه مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت» مسابقه کتابخوانی «نا» برگزیدگانش را شناخت :به گزارش معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، نخستین مسابقه از دومین دوره مسابقات مجازی و دانشجویی…
 • منتخب نهایی دور نخست مسابقات «هشت بهشت»: این سبک مسابقه کتابخوانی هشت بهشت را برای نخستین…
 • دومین مرحله مسابقه از دومین دوره مسابقات کتابخوانی هشت بهشت: کتاب جنایت و مکافات اثر…
 • دانشجوی گرامی به اولین مرحله از دومین دوره مسابقات کتابخوانی هشت بهشت خوش آمدید! «لطفا…
 • آزمون غیرحضوری مسابقه کتابخوانی هشت‌بهشت با محوریت «کتاب نا» اثر مریم برادران، روز جمعه…
 • برگزیده نهایی نخستین سال برگزاری مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت»: مسابقه کتابخوانی هشت بهشت…

معرفی کتاب عشق هشتم

کتاب عشق هشتم اثری از کمال السید، نویسنده عرب زبان و پژوهشگر در زمینه تاریخ و زندگی اهل بیت و امامان، با ترجمه حسین سیدی است. این کتاب نگاهی نو به زندگی و زمانه حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) دارد. 

کتاب عشق هشتم کتاب برگزیده نخستین دوره انتخاب کتاب سال رضوی و کتاب سال حوزه شده است.4

 

درباره کتاب عشق هشتم

عشق هشتم روایتی از زندگی حضرت معصومه (س) و امام (ع) است. کمال السید در این کتاب سعی کرده است تا نگاهی نو به زندگی و زمانه حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) داشته باشد و وقایع زندگی هر دو را با زبانی شیوا و فصیح، بیان کند. 

این کتاب با شرح وقایع سفر امام رضا (ع) از مدینه به خراسان آغاز می‌شود. سپس در ادامه به ماجرا تحمیل ولایت عهدی به آن حضرت ادامه پیدا می‌کند و در نهایت نیز از شهادت آن امام می‌گوید. 

همچنین سفر حضرت معصومه (س) و برادرانش را روایت می‌کند. سفری که به منظور دیدن امام رضا انجام شده بود و در نهایت به شهادت آنان منجر شد و بیماری را به حضرت معصومه انتقال داد و سبب شد تا ایشان در شهر قم وفات پیدا کنند.

در این اثر، روایتی را می‌خوانیم که داستان‌وار تعریف می‌شود. از زندگی سیاسی، عبادی و اجتماعی امام رضا صحبت می‌کند و علاوه بر پرداختن به موضوعات اصلی زندگی این دو بزرگوار به شرح وقایع دیگر نیز می‌پردازد: شهادت امام موسی کاظم(ع)، داستان پس گرفتن فدک، وفات رشید و رسیدن خلافت به پسرانش، شرح تاریخ آن زمان و اعلام امامت امام هشتم، داستان غارت خانه‌های علویان به دست جلودی یکی از مأموران مأمون، داستان لباس سبز (نماد شیعیان) به جای لباس مشکی، پوشیدن مأمون، خبر ارتش شورش‌های متعدد در زمان مأمون. همچنین در خلال روایت ماجراهایی که میان مامون و امام رضا (ع) رخ داد از گفت‌وگوهای امام رضا(ع) با مردم، دانشمندان و… و پذیرفتن ولیعهدی مامون و حرکت امام رضا (ع) از مدینه و گذر از منازلی چون مکه، بصره و… و رسیدن به مرو نیز می‌گوید. 

کمال السید در انتهای کتاب نیز از کرامات حضرت معصومه (س) می‌گوید.

 

کتاب عشق هشتم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

عشق هشتم اثری تاثیرگذار و دلنشین است. خواندن این کتاب را به تمام کسانی که دوست دارند با زندگی و فعالیت‌های امام رضا و حضرت معصومه آشنا شوند، پیشنهاد می‌کنیم .

 

درباره کمال السید

کمال السید نویسنده عراقی‌الاصل و عرب زبانی است که در حدود بیست و پنج سال پیش به ایران مهاجرت کرد. چرا که زندگی او در عراق مصادره شده بود. رضا امیرخانی، نویسنده و رئیس انجمن قلم ایران، پس از اینکه با این نویسنده آشنا شد، از علاقه او به دریافت تابعیت ایرانی آگاه شد و با کمک‌های او و نامه‌ای که به رهبری نوشته بود، موفق شد تا تابعیت ایرانی را برای این نویسنده عرب زبان بگیرد. 

کمال السید بیش از صد و سی کتاب و اثر پژوهشی در کارنامه خود دارد؛ مجموعه‌ای تاریخی از زندگی اهل بیت (ع) و امامان. از میان آن‌ها می‌توان به کتاب‌های زنی به نام زینب، ششمین باغبان اندیشه، زندگینامه امام هفتم و عشق هشتم اشاره کرد. این اثر موفق شد تا عنوان رمان برگزیده انجمن قلم ایران و جشنواره رضوی را از آن خود کند.