هم‌زمان با ایام عید سعید غدیرخم و از تاریخ 9 مردادماه، طرح فصلی و حمایتی از کتابفروشان با عنوان «تابستانه» برگزار می‌شود.

به گزارش معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران به نقل از خبرگزاری فارس، طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ قرار است از ۹ تا ۱۵ مردادماه به مدت ۷ روز در کتابفروشی‌های عضو طرح برگزار شود.

«علیرضا اسماعیلی»، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به استقبالی که از طرح بهارانه کتاب از سوی مخاطبان انجام شد، رقم اعتبار یارانه بیشتری برای تابستانه تخصیص یافت.

وی با تأکید بر این‌که سقف مجاز خرید برای هر خریدار در بهارانه کتاب ١٤٠٠، دویست هزار تومان بود اما در تابستانه رقم‌ها و اعتبار افزایش یافته است، در ادامه افزود: تابستانه کتاب ۱۴۰۰ با افزایش ۵۰ درصدی اعتبار یارانه همراه شده از این رو مخاطبان و علاقه‌مندان کتاب می‌توانند تا سقف ۳۰۰ هزار تومان از این طرح خریداری کنند.

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی افزود: در واقع سقف خرید کتاب هم ۵۰ درصد افزایش یافته تا هم کتابفروشی‌ها و هم مخاطبان در شرایط کنونی رضایت داشته باشند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح‌های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد، در این طرح‌ها کتابفروشی‌ها می‌توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارتخانه دریافت کنند.

در این طرح‌ها که با نام طرح‌های فروش فصلی مشهور شده‌اند، کتابفروشی‌هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت‌نام، می‌توانند کتاب‌های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. این طرح‌ها از جمله مزیت‌هایی است که کتابفروشان حضور آن را در ایام رکود فروش کتاب در همه‌گیری کووید ۱۹ ضروری می‌دانند.

طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ از ۹ تا ۱۵ مردادماه در کتابفروشی‌های سراسر کشور آغاز خواهد شد و بزودی شرایط و زمان ثبت‌نام از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام می‌شود.