• مسابقه کتابخوانی هشت بهشت «نامیرا» برگزیدگانش را شناخت

  سومین مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت» از دومین سال برگزاری آن با موضوع کتاب «نامیرا» برگزیدگانش را شناخت. به گزارش معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، این مسابقه که به‌صورت مجازی از طریق سایت باشگاه کتابخوانی دانشجویان ایران به نشانی BookRc.ir برگزار شد، 9…
 • گفت‌وگو با «بهنام باقری» نویسنده کتاب «سلول‌های بهاری»

  برنامه‌ای برای ساختن بهاروندها نداریم/پیشرفت رویان چگونه روایت شد باید ده‌ها بهاروند معرفی بکنیم تا بگوییم ساخت ایران نیازمند داشتن ده‌ها بهاروند هست وقتی این افراد مطرح شدند جمهوری اسلامی به مرحله‌ای می‌رسد که خودش الگوسازی کند اما الان برنامه‌ای نداریم. به…
 • سرانه مطالعه هر ایرانی روزانه ۱۶ دقیقه و ۳۲ ثانیه اعلام شد

  سرانه مطالعه ایرانیهای ۱۵ ساله و بیشتر در روز حدود ۱۶ دقیقه و ۳۲ ثانیه است. به گزارش معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران به نقل از ایسنا، طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار از طرحهای آماری جدید مرکز آمار ایران است که با هدف شناخت فعالیتها و رفتارهای…
 • کتاب «سلول‌های بهاری» برای مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت» معرفی شد

  کتاب «سلول‌های بهاری» خاطرات تولید و توسعه سلول‌های بنیادی به روایت دکتر «حسین بهاروند» پدر علم سلول‌های بنیادی ایران و به قلم «بهنام باقری» برای چهارمین آزمون مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت» در دومین سال برگزاری به دانشجویان کشور معرفی شد. به گزارش معاونت…
 • درنگی در نجف: سفرنامه خادم و زائر اربعین حسینی

  ناشر : مرکز مطالعات پژوهشی 27 بعثت (نشر 27)نویسنده : جواد کلاته عربیتعداد صفحات : ۲۰۸ معرفی : نگارنده در سرفصل هایی مانند «پیش از آغاز»، «وقتی برای تفکر»، «دیوانه ها آدم به آدم فرق دارند»، «لباس نوکری»، «در خانه مولا»، «اینجا کربلاست»، «صبحی در چای خانه» سفر…
 • نمایشگاه کتاب هفته دفاع مقدس به‌مناسبت هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور تا ۷ مهر ماه در ۲۰۰…
 • دانشجوی گرامی به دومین دوره مسابقات کتابخوانی هشت بهشت خوش آمدید! آزمون در روز 26…
 • معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران آزمون مجازی رمان عاشورایی نامیرا ویژه سومین…
 • نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را برگزار می‌کند. به گزارش…
 • . کتاب «اسرار سلیمانی»، مقالات جمعی از صاحب‌نظران درباره شخصیت سردار شهید حاج قاسم…

معرفی کتاب عشق هشتم

کتاب عشق هشتم اثری از کمال السید، نویسنده عرب زبان و پژوهشگر در زمینه تاریخ و زندگی اهل بیت و امامان، با ترجمه حسین سیدی است. این کتاب نگاهی نو به زندگی و زمانه حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) دارد. 

کتاب عشق هشتم کتاب برگزیده نخستین دوره انتخاب کتاب سال رضوی و کتاب سال حوزه شده است.4

 

درباره کتاب عشق هشتم

عشق هشتم روایتی از زندگی حضرت معصومه (س) و امام (ع) است. کمال السید در این کتاب سعی کرده است تا نگاهی نو به زندگی و زمانه حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) داشته باشد و وقایع زندگی هر دو را با زبانی شیوا و فصیح، بیان کند. 

این کتاب با شرح وقایع سفر امام رضا (ع) از مدینه به خراسان آغاز می‌شود. سپس در ادامه به ماجرا تحمیل ولایت عهدی به آن حضرت ادامه پیدا می‌کند و در نهایت نیز از شهادت آن امام می‌گوید. 

همچنین سفر حضرت معصومه (س) و برادرانش را روایت می‌کند. سفری که به منظور دیدن امام رضا انجام شده بود و در نهایت به شهادت آنان منجر شد و بیماری را به حضرت معصومه انتقال داد و سبب شد تا ایشان در شهر قم وفات پیدا کنند.

در این اثر، روایتی را می‌خوانیم که داستان‌وار تعریف می‌شود. از زندگی سیاسی، عبادی و اجتماعی امام رضا صحبت می‌کند و علاوه بر پرداختن به موضوعات اصلی زندگی این دو بزرگوار به شرح وقایع دیگر نیز می‌پردازد: شهادت امام موسی کاظم(ع)، داستان پس گرفتن فدک، وفات رشید و رسیدن خلافت به پسرانش، شرح تاریخ آن زمان و اعلام امامت امام هشتم، داستان غارت خانه‌های علویان به دست جلودی یکی از مأموران مأمون، داستان لباس سبز (نماد شیعیان) به جای لباس مشکی، پوشیدن مأمون، خبر ارتش شورش‌های متعدد در زمان مأمون. همچنین در خلال روایت ماجراهایی که میان مامون و امام رضا (ع) رخ داد از گفت‌وگوهای امام رضا(ع) با مردم، دانشمندان و… و پذیرفتن ولیعهدی مامون و حرکت امام رضا (ع) از مدینه و گذر از منازلی چون مکه، بصره و… و رسیدن به مرو نیز می‌گوید. 

کمال السید در انتهای کتاب نیز از کرامات حضرت معصومه (س) می‌گوید.

 

کتاب عشق هشتم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

عشق هشتم اثری تاثیرگذار و دلنشین است. خواندن این کتاب را به تمام کسانی که دوست دارند با زندگی و فعالیت‌های امام رضا و حضرت معصومه آشنا شوند، پیشنهاد می‌کنیم .

 

درباره کمال السید

کمال السید نویسنده عراقی‌الاصل و عرب زبانی است که در حدود بیست و پنج سال پیش به ایران مهاجرت کرد. چرا که زندگی او در عراق مصادره شده بود. رضا امیرخانی، نویسنده و رئیس انجمن قلم ایران، پس از اینکه با این نویسنده آشنا شد، از علاقه او به دریافت تابعیت ایرانی آگاه شد و با کمک‌های او و نامه‌ای که به رهبری نوشته بود، موفق شد تا تابعیت ایرانی را برای این نویسنده عرب زبان بگیرد. 

کمال السید بیش از صد و سی کتاب و اثر پژوهشی در کارنامه خود دارد؛ مجموعه‌ای تاریخی از زندگی اهل بیت (ع) و امامان. از میان آن‌ها می‌توان به کتاب‌های زنی به نام زینب، ششمین باغبان اندیشه، زندگینامه امام هفتم و عشق هشتم اشاره کرد. این اثر موفق شد تا عنوان رمان برگزیده انجمن قلم ایران و جشنواره رضوی را از آن خود کند.